הרצאות

אחד הדברים שאני מאוד נהנה מהם הוא להעביר הרצאות לקהל הרחב בתחומים הקשורים לחלל. העברתי מגוון הרצאות כאלו בכנסי מד"ב ופנטזיה, בתי ספר, מצפי כוכבים, ליל המדענים, ושאר ארועים. במידה ואתם מעוניינים שארצה בפניכם, אתם מוזמנים ליצור קשר (באימייל) ולהסביר עבור איזה קהל תועבר ההרצאה והיכן.

רשימת ההרצאות:
סוף העולם? איזה מהם?
"סוף העולם" הינו מושג שהמין האנושי מרבה לעסוק בו מימים ימימה, אך אין לו משמעות מקובלת אחת. בהרצאה זו נסקור מספר סופים שהמדע המודרני חוזה ואת הגורמים שיובילו אליהם, וננסה גם למצוא דרכים להתחמק מהסופים הללו.
הרצאה שהועברה מספר פעמים. ההרצאה צולמה בוידאו במצפה הכוכבים בגבעתיים.

סג"מ קראשר, קבע מסלול - ניווט בחלל 
הציטוט המוכר כל כך ממסע בין כוכבים חוזר על עצמו בגרסאות אלה ואחרות ברוב יצירות המדע הבדיוני המתרחשות בחלל. ההוראה ניתנת והספינה יוצאת לדרכה. אך איך באמת אנו יכולים לנווט בחלל בלי ג'י-פי-אס או מצפן שיורו לנו את הדרך?
הרצאה שהועברה בליל המדענים 2013 ובפסטיבל אייקון 2013: "סודות". ההרצאה צולמה בוידאו.

פני מועדות (מעבר) לכוכבים
הרצאה קצרה שהועברה כחלק מאירועי ליל יורי 2014 ומתמקדת בהיסטוריה של גילוי והבנה של גלקסיות.
ההרצאה צולמה בוידאו.

העצמים הנסתרים של היקום
ביקום יש עצמים בלתי נראים רבים. אז איך אנחנו יודעים איפה נמצאים חורים שחורים, או שחלקיקים מהירים מאוד חולפים בסביבתנו? בהרצאה נסקור כמה מהעצמים האלה ונכיר חלק מהשיטות שמאפשרות לנו לקבל עליהם מידע בלי לראות אותם בעינינו.
הרצאה שהועברה במקור בפסטיבל אייקון 2014: "סודות".ההרצאה צולמה בוידאו.

חיים בעולמות אחרים
במדע הבדיוני, אנשים וחייזרים חיים בסביבות שונות ומשונות, מעצבים אותן ומעוצבים על ידן. שני אנשים שראשם בעננים (אם לא למעלה מזה) - עורך ואסטרופיזיקאי - ינסו לברר מה סביבות כאלה עושות למי שחיים בהן, ואם הן יכולות בכלל להתקיים.
הרצאה משותפת עם אהוד מימון שהועברה בכנס עולמות 2015:"עולמות".

ההיסטוריה של היקום מנקודת המבט של האלקטרון
אלקטרונים היו בסביבה מאז המפץ הגדול והשתתפו כמעט בכל התהליכים המעניינים שקרו ביקום. אם נעקוב אחריהם ואחר ה"בחירות" שלהם בכל שלב - נוכל לקבל סקירה התהליכים ביקום החל מתקופת הרקומבינציה ועד לתהליכים שקורים ברגעים אלה ממש ובכך לזכות בתקציר ההסטוריה של היקום.
הרצאה שהועברה מספר פעמים. ההרצאה צולמה בוידאו במצפה הכוכבים בגבעתיים.

בין גלקסיות ליקום - הויכוח הגדול של האסטרונומיה
באפריל 1920 התקיים ויכוח פומבי בין האסטרונום הצעיר והמבטיח הארלו שייפלי לבין עמיתו הוותיק הבר קרטיס. אף שבשעתו העימות ביניהם לא משך תשומת לב רבה, כיום הוא נקרא "הוויכוח הגדול של האסטרונומיה", ונחשב לאבן דרך חשובה לא פחות מהתגליות של גלילאו בהבנת צורת היקום ומקומנו בו. בהרצאה נסקור את הרקע לוויכוח, את הוויכוח עצמו, ואת השפעתו על הממסד המדעי בחצי הראשון של המאה ה-20.
הרצאה שהועברה בכנס מאורות 2016, ומופיעה גם כרשומה בבלוג

כולנו אבק כוכבים: מוות ותקומה בחלל החיצון

כוכבים מסיימים את חייהם במגוון דרכים מרשימות, אך במותם הם מתחילים תהליכים שמובילים לחיים של גופים חדשים, החל בכוכבים אחרים וכלה בנו. בהרצאה נסקור את התהליכים הללו ונכיר מגוון גופים שלא היו יכולים להתקיים אלמלא הכוכבים שהקריבו את עצמם למענם.
הרצאה שהועברה בכנס מאורות 2018. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה