מיני מילון מונחים

ערכים קצרצרים על מושגים שחוזרים ברשומות הבלוג.

א' ב' ג' ד' ה' ו' ז' ח' ט' י' כ' ל' מ' נ' ס' ע' פ' צ' ק' ר' ש' ת'
 
א
 • אפקט דופלר - אפקט פיזיקלי שגורם לתדירות של גל להשתנות כאשר המקור בתנועה ביחס לצופה. למשל, כאשר מכונית נעה לעבר אדם נייח קול המנוע שלה נשמע בתדירות גבוהה יותר מאשר מבמנוחה; לעומת זאת, כאשר היא מתרחקת הקול נשמע בתדירות נמוכה יותר. אפקט זה, יחד עם האפקט שנובע מתאוריית התרחבות היקום שגלקסיות מתרחקות מאיתנו במהירות גדולה יותר ככל שהן רחוקות יותר מאיתנו, מביא לכך שככל שגלקסיה רחוקה יותר מאיתנו, הקרינה שנפלטת ממנה תגיע אלינו מוסטת יותר לאדום.
ב
ג
 • גרעין גלקטי פעיל (AGN) - אזור במרכזן של גלקסיות שפולט כמות קרינה עצומה, לעתים אף יותר מכל שאר הגלקסיה יחדיו. המקור לקרינה הוא נפילה של גז מהגלקסיה אל עבר החור השחור הענקי שבמרכזה, שם הגז מסתובב כדסקה סביב החור השחור, והחיכוך של הגז עם עצמו בדסקה גורם לו להתחמם ולפלוט קרינה. AGN נחשב כאחד המקורות העיקריים למשוב, שגורם לגז בגלקסיה להתחמם או להיפלט ממנה, ובצורה כזו מקטין את קצב יצירת הכוכבים. AGN לרוב פועל בגלים - הגז נופל ומגדיל את עוצמת הקרינה, עד שבשלב מסויים הקרינה חזקה מספיק כדי לעצור את נפילת הגז, ואז הקרינה מתחילה להחלש, עד שהגז שוב נופל לעבר החור השחור, וכן הלאה.
ד
ה
 • הסחה לאדום - הסטה של התדירות של קרינה אלקטרומגנטית כלפי מטה (כלומר כלפי תדירויות נמוכות יותר). נקרא כך מכיוון שבספקטרום האור הנראה לאדום התדירויות הנמוכות ביותר. משמשת לחישוב המרחק אל גלקסיות רחוקות באמצעות אפקט דופלר, מכיוון ששעל פי תאוריית התפשטות היקום גלקסיות מתרחקות מאיתנו במהירות גדולה יותר ככל שהן רחוקות יותר. כיוון שכך, בקרב קוסמולוגים נהוג לציין זמן אחורה בהסחה לאדום (Z). ההסחה לאדום אינה לינארית עם הזמן; כך יוצא שZ=1 יוצא כ-7.7 מליארד שנה לאחור, Z=2 יוצא כ10.4 מליארד שנה לאחור, Z=3 הוא כ11.6 מליארד שנה לאחור, וכן הלאה.
 • התפשטות היקום - תאוריה קוסמולוגית הנובעת מתאוריית המפץ הגדול. התאוריה קובעת שהיקום מתפשט באותה מהירות בכל כיוון, אם כי קצב ההתפשטות יכול להשתנות עם הזמן. למעשה, כיום הסברה היא שהתפשטות היקום מאיצה בשל האנרגיה האפלה, ושמוקדם מאוד ביקום הייתה האצה אדירה שנקראת האינפלציה הקוסמית. יש לשים לב שהיקום לא מתפשט מנקודה מסוימת, אלא שכל נקודה מתרחקת מכל נקודה אחרת. פועל יוצא של זה הוא שככל שגלקסיה רחוקה יותר מאיתנו, היא מתרחקת מאיתנו מהר יותר.
ו
ז
ח
 • חור שחור סופר מאסיבי - חור שחור במסה של מאות אלפים עד מליארדים של מסות שמש. על פי התפיסה המקובלת, יש אחד כזה (ולפעמים יותר) במרכז כל גלקסיה. שאלת ההיווצרות שלהם היא שאלה פתוחה, מכיוון ישנם כאלו כל כך גדולים שלא היה להם זמן להיווצר בתהליכים הסטנדרטיים.

ט
י
כ

 • כוכבים ראשוניים (אוכלוסייה III) - הכוכבים הראשונים שנוצרו ביקום. הורכבו ממימן והליום בלבד, היו מאסיביים מאוד (25-500 מסות שמש, ואולי אף יותר), וחיו חיים קצרים מאוד ביחס לכוכבים אחרים (2-3 מליון שנים).
ל
מ
נ
ס
 • סופרנובה - פיצוץ עצום שמגיע בסוף חייהם של כוכבים מסויימים. מחולקות לשני סוגים (1 ו-2) שנבדלים במוכחות של שאריות מימן בפיצוץ, וכל סוג מחולק לתתי סוגים נוספים. יכולות לשמש כדי ללמד על הכוכבים שמהן התפוצצו.
 • סופרנובה מסוג 1A - סופרנובה שאין בה שאריות מימן ומציגה קו של סיליקון. סופרנובות מסוג זה הן אחידות ברמת דיוק פנטסטית, כך שניתן להשתמש בהן כ"נרות סטנדרטים", מקורות אור שניתן להשתמש בהם כדי לקבוע את המרחק והמהירות של גלקסיות מרוחקות.
ע
פ
צ
ק
ר
ש
ת

2 comments:

 1. רעיון מעולה
  תמשיך עם העבודה הטובה

  השבמחק
 2. מוסבר באופן כה אפקטיבי
  אנא עוד להדיוטות

  השבמחק